Czego dowiesz się z artykułu?
Dlaczego warto wybrać narożnik?
Istnieje kilka powodów, dla których kochamy narożniki. Po pierwsze są naprawdę skutecznym sposobem, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i nie zajmuje tak wiele miejsca w pokoju, jak zwykła sofa i fotele. Działa to dobrze, gdy są wepchnięte w kąt. Dzięki wolnej przestrzeni na podłodze, pokój wygląda bardziej przestronnie.
Następną zaleta jest komfort, jaki zapewniają te meble tapicerowane. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na ten w kształcie litery „U”. Podczas seansu filmowego można spokojnie wyciągnąć nogi i odpocząć, choć niektórzy utrzymują, że taka pozycja sprzyja szybkiemu zasypianiu.
Nieocenione jest również wykorzystanie przez narożnik „martwego kąta”, jaki powstał, by po ustawieniu fotela i kanapy. Ustawiając narożnik w kącie zyskujesz dodatkowe miejsce do siedzenia, chyba że chcesz wykorzystać ten kąt na ustawienie stolika lub dekoracji.
Narożnik
Kanapa i fotel
Wskazówka:
Zrób szybki szkic swojego pokoju przy pomocy podstawowych pomiarów ścian i istniejących sof i foteli. Porównując z dostępną przestrzenią, ujrzysz, ile miejsca zajmie narożnik.
Gdzie w salonie postawić narożnik?
Kierując się nazwą, można by przysiąc, że powinien stać w rogu pokoju. Jednak niekoniecznie! Zobacz, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.
W rogu salonu
Ustawienie narożnika w rogu pokoju lub pod samą ścianą jest niezbędne w małym salonie. Jednak weź pod uwagę rozmieszczenie drzwi, okien oraz telewizora.
Kanapa i fotel
Pomysł wykorzystania narożnika, jako wyspy nie jest tak szalony, jak myślisz. Weź pod uwagę wielkość pokoju i miejsce, jakie ci pozostanie. Opcja ta najlepiej sprawdza się w otwartej przestrzeni, wtedy możesz podzielić salon na strefy.
Wskazówka:
Jeśli ustawiasz narożnik w centrum salonu, zwróć uwagę, by tył był obity tkaniną. Oznacza to, że tył jest wykończony takim samym materiałem, jak cały narożnik.
Jaki styl narożnika wybrać?
Wybór narożnika pod względem stylu to kwestia dwóch czynników: gustu i wystroju wnętrza. Ważne, aby pasował do reszty mebli i podobał się Tobie.
Styl nowoczesny:
Styl nie dla wszystkich. Nie ma tu miejsca na wiele dekoracji. Nieco surowy. Jednak funkcjonalny. Stworzony na przekór bogatym zdobieniom i ornamentom. „Forma podąża za funkcją” Louisa Sullivana
Zobacz narożnik WicenzaStyl klasyczny:
Klasyka to nie „babciny” mebel. Klasyka to najlepszy element danej epoki tak, jak mała czarna. Nie doświadczysz tutaj krzykliwych projektów. Narożnik w stylu klasycznym jest wygodny, przytulny i stonowany. Złagodzi na przykład surowy styl industrialny.
Zobacz narożnik DalmirStyl skandynawski:
Lekkość, czystość i przytulność. Wnętrze w stylu skandynawskim przyniesie ukojenie dla zmysłów. Narożnik w stylu skandynawskim zawsze idzie w parze z drewnianymi nóżkami i jasną kolorystyką.
Zobacz narożnik Naviedo GlossStyl loft:
Surowa forma narożnika i metalowe nóżki „prosto z fabryki”. Nieco zimniejsze odcienie szarości, czerni i granatów, ale nadal wygodnie.
Zobacz narożnik Meers iiJaki kształt narożnika wybrać?
Wśród narożników można spotkać 2 najpopularniejsze typu. W kształcie litery U i L oraz ich wariacje.
Lewa, czy prawa strona narożnika?
Decydując się na narożnik pokojowy ważny jest wybór strony. Są dwie możliwości, na które musisz zwrócić uwagę:
- wybór strony podczas zakupu Narożniki z wyborem stony
- uniwersalny narożnik, gdzie Ty decydujesz podczas montażu, jaką stronę narożnika potrzebujesz Narożniki uniwersalne
Lewa strona narożnika
Prawa strona narożnika
Dodatki do narożników
Dodatki czynią narożnik bardziej funkcjonalnym. Schowki i pojemniki to dodatkowa powierzchnia przechowywania. Pufy jak w narożniku , sprawiają, że zyskujesz funkcje spania.
Schowki, szuflady, półki
Regulowane oparcie
Pufy
Oświetlenie LED
Jaką tkaninę wybrać?
Oprócz kwestii kolory narożnika ważne są właściwości tkaniny. Nasza oferta obejmuje tkaniny z grupy plusz, ekoskóra, plecionka, mikrofaza. Dzisiejsza technologia pozwala na produkcję tkanin wytrzymałych, antybakteryjnych, trudnozapalnych, ekologicznych, antyalergicznych oraz, co ważne plamoodpornych. Tkaniny, te opatrzone są międzynarodowej klasy certyfikatami takimi, jak Oeko Tex, Fira, Cleanaboo.
Wskazówka:
Na naszym blogu powstał Przewodnik po certyfikatach tkanin tapicerskich. Szczególna uwagę zwróć na ilość cykli Martindale`a. Im większy wynik tym bardziej wytrzymała. Tkaniny te są testowane za pomocą maszyny, która pocierając tkaninę sprawdza, jak szybko powstanie w niej dziura. Tkaniny z wynikiem około 50 000 cykli to tkaniny wytrzymałe, a te z wynikiem około 100 000 cykli zaliczane są do niemal niezniszczalnych.
Wskazówka:
Sprawdź nasz Leksykon Tkanin, gdzie znajdziesz materiały obiciowe, ich parametry oraz meble, w jakich zostały zastosowane. Warunki, w których będzie przebywał narożnik mają ogromny wpływ na wybór tkaniny. Duża wilgotność, nasłonecznienie to znak, że trzeba wybrać tkaninę tapicerską outdoorową. Tkanina ta jest przeznaczona na warunki zewnętrze np. weranda, patio. Odznacza się tym, że jest antygrzybiczna, odporna na blaknięcie, antybakteryjna.
Przykład:
Tkanina Kongo należy do grupy tkanin outdoorowych. Zastosowano ją m. in. w narożniku Tony Bis. Zobacz tutaj
Jak duży narożnik wybrać?
Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie narożnika:
- wymiary pokoju – jeśli masz możliwość, zaznacz wymiary przewidywanego narożnika taśmą malarską na podłodze lub ułóż pudełka. W ten sposób zwizualizujesz rozmiar kanapy.
- ile osób będzie korzystało na co dzień lub, jak często przyjmujesz gości,
- możliwość położenia się na narożniku,
- im niższe pomieszczenie, tym niższy narożnik powinien być. Wysokie meble sprawiają, że optycznie pokój wydaje się niższy,
- wymiary drzwi, korytarza, windy – wszystko po to, by nie było problemu z wniesieniem mebla do mieszkania.
Narożniki z funkcją spania – Jaki system rozkładania wybrać?
System DL
to łatwy sposób na rozkładanie narożnika. Wysuwamy siedzisko i składamy oparcie. W ten sposób otrzymujemy, powierzchnię spania o równomiernej twardości.
System Delfin
uważany jest jednym z wygodniejszych systemów rozkładania. Sposób działania: z siedzisko wysuwane jest za pomocą wózka oraz podciągamy znajdujący się tam materac.
Rodzaje nóżek narożnika
Wybierzesz metalowe nóżki, a nawiążesz do stylu loft lub nowoczesnego. Drewniane, skośne nóżki reprezentują styl Mid Century, retro.