Pokój młodzieżowy przechodzi razem z dziećmi metamorfozę w okresie dojrzewania. Zarówno chłopcy, jak i dziewczyny manifestują swoje przekonania oraz sposób patrzenia na świat poprzez aranżację pokoju. Młodzież raczej nie przywiązuje dużej wagi do parametrów technicznych i trwałości, o to lepiej zadbają rodzice. Dzieci powinny czuć się dobrze w swoim pokoju. W końcu to oni będą spędzać tam najwięcej czasu. Pokój młodzieżowy jest dla nich prywatnym azylem, miejscem, gdzie będą się rozwijać, pracować, uczyć i dorastać.

Pokój dla dziewczyny

Potrzeby dorastającej nastolatki zmieniają się wraz z nią. Jej pokój przestaje być infantylny, ale za to przeważać będą kobiece elementy. Połączenie bieli oraz szarości to doskonała baza pod różowe dodatki w formie uchwytów. Świat kobiecych barw przeobrażać się będzie w zadziwiająco szybkim tempie.

Pokój dla dziewczyny
Pokój dla chłopaka

Proste wzornictwo i energetyczne dodatki przypadną do gustu nastolatkowi. Żółty pobudza umysł do kreatywnego myślenia, więc dodatki w tym kolorze są wskazane w pokoju ucznia. Meble do pokoju młodzieżowego nie muszą być nudne, ale wręcz przeciwnie, powinny pobudzać wyobraźnię.

Pokój dla chłopaka
Funkcjonalność pokoju

Miejsce na rozrywkę
Względem dziewczyn

Chyba nie ma dziewczyny, która nie marzyłaby o toaletce z dużym lustrem. Idąc z duchem czasu, gdy popularnością na YouTubie cieszą się wśród nastolatek makijażowe tutoriale toaletka sprawdzi się doskonale. Ma to też swoją praktyczną stronę, bo nastolatka nie będzie zajmować długo łazienki, ponieważ make up zrobi w swoim pokoju.

Pokój dla dziewczyny
Względem chłopców

Chłopcy uwielbiają gadżety oraz sprzęt elektroniczny, więc można się spodziewać u nich telewizora i konsoli. Dobry sprzęt grający będzie dla nich niebywałą gratką. Dużym powodzeniem cieszą się pokoje inspirowane grami komputerowymi czy ulubionym filmem. Takie elementy dekoracyjne, podkreślą indywidualizm.

Pokój dla chłopaka
Pozostałe miejsca
Miejsce na naukę - biurko:

najważniejsze miejsce w pokoju ucznia. Szerokie biurko, minimum 120 cm wraz z krzesłem obrotowym, dobrane do wzrostu nastolatka stanowi podstawę do urządzenia kącika do nauki. Zapewnij mobilną lampkę na biurku, organizer i tablicę korkową, gdyż one pozwolą na efektywną naukę.

Miejsce na zabawki, książki- regały:

książki oraz podręczniki warto trzymać na praktycznych regałach. Dla miłośnika książek warto zarezerwować obszerniejszy regał. Do wyboru mamy regały klasyczne oraz w fantazyjnych formach, które podkreślą charakter dziecka, a sięganie po książkę nabierze nowego wymiaru.

Miejsce na ubrania, akcesoria sportowe - pojemna szafa:

jest niezbędna w pokoju nastolatka. To tutaj będzie trzymał ubrania, ale także sprzęt sportowy. Piłki, deskorolkę czy torbę treningową najlepiej pomieści szafa narożna, która zajmuje mniej miejsca. Poznaj naszą kolekcję.

Miejsce dla znajomych - sofy:

wspólnie spędzony czas z rówieśnikami to codzienność dla nastolatków, dlatego też kącik dla gości powinien przewidywać wygodną sofę, a także mały stolik. Przyda się na przekąski i kubek z herbatą. Sofa jest również wygodna podczas wieczorów spędzanych przy ulubionej książce. Wybór idealnej sofy jest zależny od upodobań osoby, która z niej korzysta. Dodatek w formie poduszek będzie miłym akcentem.

Miejsce odpoczynku - łóżka młodzieżowe:

obok biurka to ważna część mebli młodzieżowych. Dobrze dobrany materac, zapewni zdrowy sen i pomoże zachować prawidłową postawę sylwetki. Przeczytaj więcej o wyborze materaca. Łóżko w ciągu dnia służy też do odpoczynku i nauki, jeśli wsłuchać się w głosy nastolatków to właśnie tutaj najczęściej czytają czy spędzają czas wolny. Przy małym metrażu sprawdzą się półkotapczany czy łóżka piętrowe.

Dodatki - pufy:

pufy to nie tylko dodatkowe miejsce siedzące. Zajmują mało miejsca i łatwo je przenieść. Ponadto modele otwierane służą jako schowek na drobiazgi. Najfajniejsze w posiadaniu puf jest to, że zajmują niewiele miejsca i łatwo je przechować np. pod ławą. Sprytnie ukryte nie będą zajmowały dodatkowego miejsca. Obecnie bogata kolorystyka pozwala dobrać kolor pufy do mebli już posiadanych.

Typy mebli w pokoju młodzieżowym

Porady jakie typy mebli dostępne są do pokoju młodzieżowego

Regały

Regały to miejsce na ekspozycję kolekcji książek czy innych drobiazgów. Jednak dzięki sekcji zakrytej czyli szafki jest doskonałą alternatywą dla nastolatków unikających ciągłego sprzątania. Regały pomogą utrzymać porządek w pokoju.

regał Buma
Stolik nocny

Częsta nauka do późnych godzin wieczornych, odbywa się w łóżku, dlatego niezbędny jest stolik nocny, na którym nastolatek postawi lampkę nocną, położy podręcznik czy smartfona. Stolik nocny ze szufladką i szafką będzie poręcznym schowkiem na lekturę, czy inne drobiazgi.

stolik nocny
Szafy

Pojemna szafa w pokoju młodzieżowym to podstawa. Obszerna garderoba nastolatków powinna się zmieścić w praktycznej szafie. Tutaj z pomocą przyjdą szafy dwudrzwiowe, które powinny posiadać miejsce na ubrania i rzeczy wiszące.

Szafy narożne to z kolei dobre rozwiązanie szczególnie do małych pomieszczeń. Ergonomicznie wykorzystują powierzchnię, nie tracąc dzięki temu na pojemności.

Na szczególną uwagę zasługują szafy z kolekcji Pok, których wnętrze jest obszerne, można z łatwością się po tym wnętrzu poruszać i swobodnie wybrać interesującą rzecz. Rozmieszczenie wnętrza szafy to drążek na rzeczy wiszące oraz półki, dzięki temu uzyskano większą powierzchnię użytkową. Nastolatek ma więcej miejsca na swoje ubrania oraz ułatwioną segregację rzeczy. Półki w dolnej części szafy będą idealnym miejscem do przechowywania obuwia sezonowego. Kolorystyka szaf z kolekcji Pok to modne i miłe dla oka kolory. Z łatwością dopasujesz je do Twojego wnętrza.

Szafa Gumi
Łóżka

Łóżko w pokoju nastolatka odgrywa ważną rolę, tutaj odpoczywa i często się uczy. Przede wszystkim warto wybrać odpowiedni materac, który zapewni zdrowy sen. Zadbaj o wygodny zagłówek, który zapewni wygodną pozycję podczas nauki, czytania czy relaksu.

Łóżko parterowe nie ma możliwości rozkładania, w przeciwieństwie do wersalek i narożników. Najczęstszym wyborem są tu pojedyncze łóżka o szerokości 90 cm. z uwagi na ilość zajmowanego miejsca. Warto wybrać łóżka, które mają pojemnik na pościel. Przez co ścielenie łóżka będzie samą przyjemnością dla nastolatka. Może on pełnić funkcję schowka na rzeczy sezonowe.

Łóżko 1-piętrowe jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w małym pokoju, ponieważ powierzchnie pod nim można wykorzystać jako kącik wypoczynkowy lub do nauki. Łóżka te posiadają drabinki i barierki, dzięki czemu korzystanie z niego jest bezpieczne.

Łóżko 2-piętrowe sprawdzi się w pokoju, który musi dzielić ze sobą rodzeństwo. Solidna drabinka i barierka to podstawa, aby dziecko było bezpieczne zarówno podczas wchodzenia, jak i podczas snu.

Łóżko piętrowe wielofunkcyjne to praktyczne połączenie go z biurkiem i szafkami. Pod łóżkiem zagospodarowano kącik do nauki. W bocznych ściankach usytuowane są szafki. Często w schodkach prowadzących do łóżka, zamontowane są szuflady, idealne do przechowywania rzeczy.

Łóżko młodzieżowe
Materace i stelaże

Zdrowy sen dla dorastającego człowieka to podstawa właściwego rozwoju. Odpowiedni materac musi być wybrany indywidualnie zarówno dla dorosłego, jak i nastolatka, ponieważ posiadają one 4-stopniową skalę twardości. Do wyboru mamy materace o różnych parametrach, a szczegółowy poradnik znajdziesz na naszym blogu w poradniku. Łóżko z materacem potrzebuje odpowiedniego stelaża, gdzie do wyboru są stelaże klasyczne, z regulowaną ręcznie wysokością i twardością, a także stelaże ustawiane elektronicznie z kilkoma pozycjami leżenia.Każdy materac jest inny, każdy ma inną wagę. Nie da się stworzyć produktu uniwersalnego, który będzie idealny dla wszystkich. Dlatego została stworzona skala twardości materacy i to zgodnie z nią tworzone są produkty nadające się do użycia w różnych przedziałach wagowych. Skala ta jest oznaczana literą „H” oraz jedną z cyfr od 1 do 4.

Są to cztery możliwe twardości materaca:

H1 – materace miękkie, które są najlepszym wyborem dla osób lekkich, o wadze mniejszej niż 60 kg (polecane dla dzieci).

H2 – materace średnio miękkie – to materace przeznaczone dla osób nieco cięższych, ważących 60-80 kg.

H3 – materace średnio twarde – produkty dla osób dość ciężkich, czyli o wadze mieszczącej się w przedziale 80-110 kg.

H4 – materace twarde – przeznaczone są dla osób ciężkich, które ważą więcej niż 110 kg. materac

Biurka

Podstawowy wymiar biurka, jakim powinno się kierować przy wyborze to wysokość 75 cm, dla nastolatka i osoby dorosłej. Wyjątkiem są osoby bardzo wysokie, które potrzebują wysokości w zakresie 80-85 cm. Jeśli nastolatek często korzysta z laptopa przy biurku, warto zakupić specjalny stolik z regulowaną wysokością, tak aby ekran był na wysokości oczu. Co wymusi prawidłowa postawę oraz naturalną krzywiznę kręgosłupa. Posiadacz komputera stacjonarnego doceni biurko z nadstawką oraz szufladą na klawiaturę. Przez co nie zajmują one miejsca na podręczniki i zeszyty, a ekran znajdzie się na wysokości oczu, a dziecko nie jest zgarbione. Komputer nie obędzie się bez drukarki, na którą również trzeba uwzględnić miejsce na biurku lub pod nim. Wszystkie sprzęty to niestety kable, dlatego warto wybrać biurko z otworem przelotowym w blacie, co zapobiegnie ich plątaniu.

Szerokość biurka musi być dopasowana do potrzeb nastolatka, które będą się zwiększać z wiekiem. Standardowe wymiary to około 120cm, jednak jeśli jest to rodzeństwo czy stoi komputer potrzeba większego mebla. Bardzo praktycznym biurkiem są te narożne. Oszczędność miejsca i większa powierzchnia stawiają je w dobrym świetle na tle tych klasycznych. Biurko nie może obyć się bez szuflad, są nieocenione do segregacji i przechowywania przyborów szkolnych, książek i zeszytów. Uczeń ma wszystko pod ręka i nie rozprasza go wstawanie od biurka.

Pamiętaj, aby oparcie krzesła sięgało ponad łopatki i posiadało regulację. Uwypuklona część musi znaleźć się na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa. Zachowana musi być również przestrzeń na nogi miedzy krzesłem a blatem.

krzesło z biurkiem młodzieżowym