jak wybrać szafę

Dobrą wyjściową dla takich zakupów będzie wstępne określenie listy zadań, jakim sprostać ma nasz nowy mebel. Innymi wytycznymi pokierujemy się celując w szafę do sypialni, jeszcze innymi, jeżeli zamierzamy ustawić ją w korytarzu, gdzie zwyczajnie będzie schowkiem różnego rodzaju przedmiotów.

Szafy do różnych pomieszczeń


szafy do salonu
Szafy do salonu

Wspólny dla wszystkich domowników salon rządzi się własnymi prawami. Jako że w tej wyjątkowo reprezentacyjnej części mieszkania chcemy otaczać się pięknym przedmiotami, szafa do salonu to elegantka. Jej fronty często zdobią lustra, których rozświetlające właściwości świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Choć pojemność szafy odgrywa tutaj rolę drugoplanową, to i w tej kwestii nie można umniejszyć jej wartości. Z powodzeniem przechowa zastawę stołową, odświętne obrusy i pamiątkowe kryształy, które przed laty dostałaś od babci.

szafy do sypialni
Szafy do sypialni

Dumna szafa sypialniana to ostoja spokoju i strażniczka nocnego wyciszenia. Jej jasna kolorystyka tworzy w pomieszczeniu sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę relaksu, a kiedy zajrzysz do wnętrza, przekonasz się, że łagodny wygląd to dopiero początek długiej listy jej walorów. W czołówce znajduje się seria praktycznych elementów, które znacznie upraszczają codzienne korzystanie z sypialni, wśród których dominują łatwo dostępne szuflady, wewnętrzne komody i dodatkowe schowki na pościel oraz zapasowe ciepłe koce.

szafy do przedpokoju
Szafy do przedpokoju

Szafa do przedpokoju, przez niektórych żartobliwie określana jest mianem dodatkowej skrytki, piwnicy czy nawet magazynku. Dziej się tak za sprawą maksymalnej pojemności sprzyjającej upychaniu w niej rozmaitych, często zupełnie przypadkowych przedmiotów. Kluczową kwestią jest tutaj lokalizacja, bowiem przedpokój zawsze jest po drodze, więc w ustawionej w nim szafie chętnie odwiesisz płaszcz po powrocie z miasta, na półkę wstawisz wiklinowy kosz na zakupy, a wracające z treningu dzieci z pewnością wcisną tam również swój sprzęt sportowy.

szafy do garderoby
Szafy do garderoby

Największym wyzwaniem jest wybór szafy do garderoby. Dzieje się tak dlatego, że trudno o mebel, który nie ugnie się pod naciskiem sterty ubrań, kapeluszy i pudełek z innymi butami na każdą okazję. Nowoczesna garderoba to po prostu trudna przestrzeń, jednak możliwe jest, aby na co dzień i ona pomogła nam w szybkim wystrojeniu się do pracy. Sprostać tym oczekiwaniom z pewnością pomogą szafy przesuwne i ich bliźniacze modele narożne. Właśnie taki układ mebla zwiększa pojemność, a także pozwala przechować większą niż standardowo ilość rzeczy.

Rodzaje szaf


Szafy uchylne

W znakomitej większości szafy uchylne to modele jedno lub dwudrzwiowe. Zarówno czas, jak i mnożąca się wraz z nim liczba przedmiotów do przechowywania stawia przed nimi nowe oczekiwania. Dlatego do tego zacnego grona dołączyła też liczna rodzina obejmująca szafy trzy, cztero, a nawet pięciodrzwiowe. Wybór odpowiedniego dla ciebie wariantu uzależniony jest tylko od ilości wolnej przestrzeni, jaka dysponujesz w danym pomieszczeniu.

Szafy przesuwne

Reprezentantki kategorii szaf przesuwnych łączy jedna wspólna cecha, mianowicie jak podpowiada nam ich nazwa, są to drzwi przesuwne. W tym przypadku konieczność otwierania frontów drzwiowych do siebie zastępuje lekkie pchnięcie ręką. Wprawiony w ruch front sunie po szynie równocześnie odsłaniając ułożone na półkach przedmioty.

Szafy z drzwiami składanymi

Inną równie praktyczną opcją są szafy z drzwiami składanymi (tzw. harmonijkowe). Różnią się one od swoich przesuwnych bliźniaczek tym, że w tym przypadku możliwe jest niemal całkowite otwarcie szafy. Rozsuwając składane drzwi na boki, możesz korzystać ze wszystkich zakamarków mebla w tym samym momencie, podczas gdy w przypadku szafy przesuwnej zawsze będzie to tylko prawa lub lewa część.

Szafy narożne

Ciekawym, a zarazem funkcjonalnym pomysłem na zagospodarowanie wolnego rogu w pokoju jest ustawienie tam szafy narożnej. Będzie to nie tylko wizualnie ładna dekoracja, ale przede wszystkim dodatkowa, niemała powierzchnia do przechowywania ubrań, akcesoriów i innych niemających swojego miejsca przedmiotów. Narożnikowy układ mebla jest wprost stworzony do tego, aby pomieścić nawet rzeczy większych gabarytach

Szafy i ich rozmiary


Małe szafy

Miano małej szafy standardowo przypisane jest do modeli o szerokości poniżej 100 cm. Zdecydowana większość z nich to szafy jednodrzwiowe, które często są dodatkiem do wyposażenia salonu i pokoju dziecięcego. Choć z uwagi na niewielki rozmiar rzadko utożsamiamy je z szeroko pojętym przechowywaniem, te najmniejsze ze wszystkich szafy z pewnością niejednego z nas zaskoczą swoją pojemnością.

Średniej wielkości szafy

Szerokość średniaków wacha się pomiędzy 100, a 140 cm. Część osób do tej kategorii zalicza również szafy 160 cm, ale biorąc pod uwagę organizację wnętrza, temu akurat modelowi zdecydowanie bliżej jest do garderobianych olbrzymów. Domeną szaf są symetryczne półki oraz minimum jeden drążek ubraniowy. Rzadziej goszczą tu szuflady i organizery, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je w nie doposażyć.

Szafy duże w rozmiarze XXL

Największe w tej kategorii meble to w zdecydowanej większości szafy przesuwne, które dla naszej wygody wyposażone zostały w specjalny system jezdny znacznie ułatwiający przesuwanie obszernych drzwi. Szerokością sięgające nawet 270 cm duże szafy z powodzeniem zastępują garderoby i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest spora ilość miejsca na ubrania i różnego rodzaju akcesoria.

Praktyczne dodatki do szaf


Najpopularniejsze są oczywiście te dodatki, których zadaniem jest zwiększenie funkcjonalności szafy. Prym wiodą sprytne oragnizery i nieco butikowe rozwiązania sprzyjające ekspozycji wyjątkowo drogich nam części garderoby:

  • dodatkowe półki – pomogą przystosować wnętrze szafy do zmieniających się potrzeb jej właścicieli. W razie konieczności możesz ograniczyć strefę z wieszakami, rozbudowując ją o półki proste lub te w kształcie litery „T”.
  • drążek ubraniowy – zawieszony ok 1 m poniżej standardowego drążka pozwoli na rozdzielne przechowywanie górnych i dolnych części garderoby. Znacznie zwiększa też ilość rozwieszonych na wieszakach ubrań.
  • wewnętrzne komody – ustawione w dużej szafie zastępują bieliźniarkę, schowek na krawaty i apaszki. Wnętrze jednej z szuflad może stać się też szkatułką na biżuterię, jeśli tylko doposażysz ją w specjalny ekspozytor.
  • oświetlenie do szafy – wewnętrznie ułatwi dotarcie nawet do najgłębszych zakamarków szafy. Z kolei punktowe światła montowane na zewnątrz w górnej części mebla wzmocnią efekt wizualny.

Organizacja wnętrza szafy wymaga starannego przemyślenia. Dlatego zastanawiając się co i gdzie przechowywać, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, weź pod uwagę tych kilka wskazówek:

  • górna cześć szafy – z uwagi na trudną dostępność wysoka półka to przestrzeń na rzadko używane rzeczy. Jako takie z pewnością wylistować można sezonową odzież, ale też puste walizki i pudełka pełne letnich kapeluszy.
  • drążek ubraniowy - często używane bluzki, spodnie i żakiety zawieś na wieszakach. To też najlepsze miejsce na wieczorowe sukienki, eleganckie płaszcze oraz podatne na zagniecenia ubrania z lnu, bawełny i jedwabiu.
  • dolna część szafy – tutaj zdecydowanie rządzą buty. Wprawdzie ustawione para obok pary pantofle prezentują się świetnie, ale aby pomieścić całą twoją kolekcję, lepiej będzie przechowywać je w pudełkach.
  • półki ubraniowe – klasyka każdej z szaf i must have w jednym. Przestronne półki o różnym układzie dedykowane są ułożeniu na nich ubrań starannie złożonych w kostkę. To też miejsce na organizery i damskie torebki.

Design i estetyka szafy


Szafa biała

Klasyk wśród wszystkich kolorów to biała szafa. Głęboki połysk to dodatkowe i trzeba przyznać, że bardzo dekoracyjne rozwiązanie, które dedykowane jest amatorom blichtru glamour i ultranowoczesnych aranżacji. Natomiast tym, którzy na co dzień stronią od awangardy, z pewnością w oko wpadną szafy w macie. Nie rzucając się w oczy, milcząco spełnią swoją podstawową funkcję jaką jest przechowywanie.

Zobacz szafę przesuwną Kalifornia
Białe szafy
Szafa z lustrem

Wnętrzarski magik, czyli szafa z lustrem to rozwiązanie rekomendowane do każdego typu pomieszczenia. Doskonale sprawdza się w małym salonie, przestronnej sypialni, eleganckiej garderobie, a nawet w ciasnym i wąskim przedpokoju. Znane ze swoich rozświetlających właściwości lustro, na froncie szafy pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Mianowicie wiernie odbijając przestrzeń, poprawia optyczne proporcje pomieszczenia.

Zobacz szafę Bercy 160
Szafy z lustrem
Szafy w kolorze wenge
Szafa wenge

Ciemny deseń wenge niewątpliwie nadaje meblom wyrafinowany wygląd. Widoczne z bliska usłojenie drewna przypomina nam o egzotycznym rodowodzie tego gatunku. Obecne szanując zasoby naturalne, zastępuje się je wiernie imitującym oryginał substytutem. Jednak niezmiennym pozostaje fakt, że szafy wenge do wnętrza wnoszą charakterystyczną dla siebie surowość, elegancje i odrobinę animuszu.

Zobacz szafę przesuwną Kalifornia
Szafy w kolorze dąb sonoma
Szafa dąb sonoma

Najpopularniejszy obecnie dąb sonoma wizualnie do złudzenia przypomina naturalny rysunek drewna. Te szczególnie uniwersalna barwa, która idealnie komponuje się z innymi elementami wyposażenia, nawet tymi w zupełnie innych kolorach. Dlatego właśnie szafy w jasnych odcieniach dębu sonoma są najczęściej wybierane przez tych, którzy lubiąc bawić się dodatkami, stawiają na częste zmiany aranżacji.

Zobacz szafę przesuwną London I 180
Czarne szafy
Szafa czarna

Jeśli cenisz proste, aczkolwiek wyraziste wzornictwo szafa w czarnym kolorze idealnie wpisze się w te założenia. Jednolita kolorystyka zawsze prezentuje się elegancko, a przełamane lustrem lub głębokim frezem fronty doskonale dekorują wnętrze. To nieszablonowe rozwiązanie będzie dopełnieniem wnętrza urządzonego w stylu industrialnym, nowoczesnym, a także skandynawskim i bardzo modnym ostatnio japandi.

Zobacz szafę Miami I

Jaką szafę wybrać? Praktyczne wskazówki


Podsumowując listę porad na to jak wybrać najlepszą i najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb szafę warto jeszcze raz podkreślić wagę należną przeznaczeniu mebla, jego rozmiarowi i temu co w pierwszej kolejności chwyta za serce, czyli przyciągającej wzrok estetyce.

Na to trudne, postawione już we wstępie pytanie tyle jest odpowiedzi ilu na świecie jest ludzi i różniących ich gustów. Funkcjonalność zawsze ma znaczenie jednak, jeśli wybrana przez ciebie szafa wygląda nieco zawadiacko, pamiętaj, że właśnie ona jednocześnie doda wnętrzu zdecydowanego charakteru.